0535 924 37 04

Sosyal Medyada Biz}

Gelinlik Yarışmasına İzmir Ekonomi Damgası

Gelinlik Yarışmasına İzmir Ekonomi Damgası

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümünde eğitim alan gençlerin ürettikleri tasarımlar, IF Wedding Fashion İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı Gelinlik Tasarım Yarışmasında ödülleri topladı.

İzmir Ekonomili genç modacıların, alanında uzman yerli ve yabancı akademisyenlerden aldıkları nitelikli eğitimin sonucunda ürettikleri tasarımlar, IF Wedding Fashion İzmir Gelinlik, Damatlık ve Abiye Giyim Fuarı Gelinlik Tasarım Yarışmasına damga vurdu. Yarışmaya 120 tasarımcı 360 gelinlik tasarımıyla başvurdu. 15 finalistin 5’ini İzmir Ekonomili tasarımcılar oluşturdu. İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Mezunu Ece Metiner ikinci, Fulya Civaroğlu da üçüncü oldu. 15 finalist arasında Metiner ve Civaroğlu’nun yanı sıra Ayşenur Çavdar, Filiz Özbengi Uslu, Merve Gökesmer’in de yer aldığı 5 tasarımcı İzmir Ekonomi Üniversitesinin eğitimdeki farklılığını yansıttı. İzmir Ekonomi Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, İEÜ Rektörü Prof. Dr. Can Muğan, İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ender Yazgan Bulgun, İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Elvan Özkavruk Adanır, derece alan öğrencilerle bir araya geldi.

“Türkiye fasonculukla değil tasarımla yükselir”

İEÜ Mütevelli Heyet Başkanı Ekrem Demirtaş, 2016 yılındaki yarışmada, ilk üç derecenin de İzmir Ekonomi’den çıktığını belirterek, “Türkiye’nin ilk moda tasarım bölümünü İzmir Ekonomi Üniversitesinde kurduk. Bölümümüz üniversitenin kuruluşuyla birlikte açıldı. Türkiye’nin fasonculukla bir yere gidemeyeceğini kendi modamızı, markamızı, tasarımlarımızı yaratmamız gerektiğini ve bunları üretecek gençleri yetiştireceğimizi söylemiştik. 16 yıl geçti. Gelinlik Tasarım Yarışmasında öğrencilerimiz dereceler alıyor. Geçen yıl birinci, ikinci, üçüncü dereceler bizim oldu. Bu yıl da ikinci ve üçüncülük kazandılar. 15 finalist içerisinde 5 finalist yine üniversitemizden oldu. Öğrencilerimizin başarıları eğitimimizdeki kaliteyi de gözler önüne seriyor” dedi.

“Öğrenciler bugün marka sahibi”

Başkan Demirtaş, fuarda artık İzmir Ekonomili moda tasarımcılarının kendi markalarıyla yer aldığını, tasarımın gücünün sektöre yansıdığını söyledi. Başkan Demirtaş, “İzmir, Türkiye gelinlik ihracatının yüzde 70’ini yapıyor. Bu çok anlamlı bir gelişme. Tabi ki hacmini ve kapasitesini genişletmek gerekir. Tasarım eğitimi alan modaya yön veren gençlerimizle sektörümüzü daha da ileriyle taşıyacağız” diye konuştu.

Başkan Demirtaş ayrıca, fuar kapsamında geçen yılın birincisi İEÜ Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü Öğrencisi Tuğçe Görgülü’nün 28 parçadan oluşan ‘Düş Bahçesi’ adlı performans defilesine de katıldı. Defilenin ardından İEÜ Mutfak Sanatları ve Yönetimi Bölümü öğrencilerinin uygulamaları kapsamında hazırladığı kokteyl gerçekleşti.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN